tetoválás
Amit tudnod kell a tetoválásról |
Nemrégiben a civilizált társadalmak a tetoválást a matrózokkal, motorosokkal, bűnözőkkel azonosították, azonban az elmúlt évtizedekben egyre szélesebb körben lett elfogadva. Ma már nem jelent kívülállást egy-egy tetoválás viselése és a minták között gyakorlatilag bármit megtalálhatunk. A tetováló szakma odáig fejlődött, hogy rengeteg olyan ember, aki egykor nem is gondolná, hogy tetováltatni fog visel valamiféle tetoválást, pl. sminktetoválást, vagy valamilyen divatossá vált derékmintát.
Mivel egyre több ember érdeklődik a téma iránt szükségesnek, érezzük egy átfogó írás közlését arról, hogyan működik valójában a tetoválás, illetve mit kell tudnunk és szem előtt tartanunk. Tattoo alapok A tetoválás készítése úgy történik, hogy a tetováló mester valamilyen eszköz segítségével festékanyagot juttat a kliens bőrébe. Ez az eszköz a modern társadalmakban többnyire elektromos árammal működő tetováló gép, aminek a hangja a fogászati fúróhoz hasonlít. A gép végén egy tű helyezkedik el, ami föl-le mozog és kb. egy milliméter mélyen hatol be a bőrbe percenként akár 3.000 alkalommal. A gép minden szúrás alkalmával egy csepp speciális oldhatatlan tintát juttat a bőrbe.
Tetováló gépek
Az első ilyen gépet Thomas Edison fejlesztette ki 1876-ban, Igaz Edison a szerkezetet elsőször kézi vésőgépnek szánta,viszont egy amerikai tetováló, Samuel O'Reilly hamar rájött, hogy ez valójában tökéletesítheti a tetoválás művészetét. Így a gépet ő szabadalmaztatta 1891-ben. A továbbfejlesztés hamar megszületett Thomas Riley nevű londoni úriember részéről. Ő egy egyszerű tekercsgépet készített amihez egy rézdobozba szerelt ajtócsengőt használt fel. Ezután újabb és újabb találmányok jöttek, míg kialakult a modern tetoválógép. A mai modern gépek alapvető alkatrészei:
Ha megnézel egy tetoválást azt látod, mintha a festék bőrfelületen lenne, azonban valójában a dermisbe, azaz a bőr második rétegébe kerül a festék. Mivel a dermis réteg cellái jóval stabilabbak a külső bőrrétegnél, itt a festék igen minimális kopással, roncsolódás nélkül maradhat meg az egyén egész életén keresztül. Sterilizálás és a tetoválás előkészületei![]() A tetoválás megkezdése előtt a következőket kell tennie a tetoválónak:
Kezdődik a tetoválás: Körvonalak, árnyékok és színek A tetováló szalonba érkezve választhatunk a szalonban található minták közül, vagy kérhetjük a tetoválót, hogy saját elképzeléseinket rajzolja meg. Ha megvan a választott minta a tetováló körvonalaiban felrajzolja a bőrre. A tetoválás során a bőr feszülhet, nyúlhat, így viszont a körvonalak határait figyelembe véve az eredeti rajzhoz hasonló marad a végeredmény. A tetoválás során a tetoválónak a felületnek megfelelő szúrási mélységet kell alkalmaznia. A túl mély szúrás erős fájdalmat, vérzést okozhat, a túl sekélyek viszont egyenetlen vonalakat, esetleg gyorsabb kopást eredményeznek. ![]() Maga a tetoválás a következő lépésekből áll:
Egészségügyi kockázatok Mivel a tetoválás apró sebbel és vérrel jár, elméletben magával hordoz bizonyos veszélyeket. Ezek pl. hepatitisz, tuberkolózis, HIV. Természetesen ezt már többször elmondtuk, nem kell megijedni, ha megfelelő szalonban varratunk, a higiéniai szabályok betartásával ezek a veszélyek kizárhatók. Fertőzések fordulhatnak elő friss tetoválásoknál is nem megfelelő utókezelés esetén. Néhányan tapasztaltak már tetováló festék okozta allergiás tüneteket.
Egyéb elővigyázatossági tippek:
![]() Tanácsok a megfelelő tetováló kiválasztásához Egy tetoválógépet bárki vehet, ezért gyakorlatilag bárki ismeretek és művészi érzék nélkül foghat bele a tetoválásba. Mivel a tetoválás készítés nem veszélytelen és általában életed végéig elkísér javasoljuk, hogy a lehető legjobb szakembert válaszd ki az alábbi szempontok alapján:
Tennivalók friss tetoválás esetén (utókezelés)![]()
Tracy V. Wilson írása alapján
|